1.    SPRZĘT JEDNOCZĘŚCIOWY:
To worek z przymocowanym do niego przylepcem, który przykleja się bezpośrednio do skóry wokół stomii. Worek zmienia się min. raz dziennie – napełniony odkleja się delikatnie i po umyciu i osuszeniu skóry, przykleja się nowy.
Ze względu na nieregularny i zmieniający się kształt i rozmiar stomii  - pacjenci najczęściej używają worków z przylepcem o minimalnym rozmiarze początkowym (w zależności od rodzaju worka: Ø 10mm, 13mm lub Ø 16mm) z możliwością jego docięcia nawet do Ø 70mm – pozwala to dopasować otwór w przylepcu dokładnie do kształtu i rozmiaru stomii.

NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANYMI I STOSOWANYMI WORKAMI STOMIJNYMI PRZEZ OSOBY ZE STOMIĄ W POLSCE CZY TEŻ NA ŚWIECIE SĄ WORKI JEDNOCZĘŚCIOWE (SAMOPRZYLEPNE).

Decyduje o tym;

  • przede wszystki wygoda i łatwość użytkowania,
  • a także pewność, niezawodność i komfort ich stosowania.

2.    SPRZĘT DWUCZĘŚCIOWY:
Znacznie rzadziej stosowany, w którego skład wchodzi płytka przyklejana na skórę wokół stomii i dopinany (za pomocą specjalnego pierścienia) do niej worek. Płytka utrzymuje się na skórze co najmniej kilka dni, worki zmienia się w zależności od potrzeb 1 – 2 razy dziennie. Decydując się na używanie tego sprzętu należy pamiętać, aby średnica pierścienia płytki była ok. 2 cm większa od średnicy stomii, tak aby można docisnąć (pozostałą po wycięciu) środkową jej część pomiędzy stomią, a wewnętrzną stroną pierścienia – wykonując ruch okrężny palcem wokół stomii.

W ZALEŻNOŚCI OD RODZAJU STOMII STOSUJE SIĘ RÓŻNE WORKI STOMIJNE:
•    Kolostomia – worek zamknięty z filtrem,
lub worek otwarty z filtrem (umożliwiający odpuszczanie treści jelitowej bez jego zdejmowania)
•    Ileostomia – worek otwarty z filtrem (umożliwiający odpuszczanie treści jelitowej bez jego zdejmowania)
•    Urostomia – specjalny dwukomorowy worek do przetoki moczowej. Worek zakończony jest zamknięciem umożliwiającym odpuszczanie moczu bez jego zdejmowania.